Pomoc

36 przypadek ASF u dzików

36 przypadek ASF u dzików

2015-02-21

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia trzydziestego szóstego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzydziestego szóstego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Trzydziesty szósty przypadek stanowi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Wierzchlesie (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 14 km od granicy polsko-białoruskiej. Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby.

Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 19 lutego 2015r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Główny

Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, przypadek 36. zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: Inspekcja Weterynaryjna Foto: etrzoda.pl