Pomoc

FRANCJA ZAKAZUJE IMPORTU ŻYWCA WIEPRZOWEGO Z AMERYKI I JAPONII

FRANCJA ZAKAZUJE IMPORTU ŻYWCA WIEPRZOWEGO Z AMERYKI I JAPONII

2014-05-03

Z dniem 3 maja br. Francja wprowadziła zakaz importu żywych świń, nasienia oraz produktów ubocznych (np. komponentów paszowych pochodzenia wieprzowego) z USA, Kanady, Meksyku i Japonii ze względu na obawy związane z wpływem wirusa PED (epidemiczna biegunka świń).


Choroba ta spowodowała masowe upadki świń w Ameryce Płn. i Azji. Restrykcje nie obejmują mięsa i przetworów wieprzowych, ponieważ choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi.


Od czasu wykrycia pierwszych przypadków wirusa w USA w 2013 r. zanotowano w tym kraju około 7 mln padnięć prosiąt, a ceny detaliczne wieprzowiny wzrosły do rekordowo wysokiego poziomu.
Wirus PED atakuje głównie prosięta do 10 dnia życia i rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt, a także przez paszę i komponenty paszowe produkowane z krwi zakażonych zwierząt.

Tymczasowe restrykcje dotyczące importu żywca wieprzowego z USA wprowadziły już Chiny i Japonia. Francja jest pierwszym krajem UE, który zastosował podobny zakaz. W kwietniu Francuzi zaproponowali przyjęcie embarga na szczeblu unijnym, lecz na skutek braku poparcia Niemiec, Holandii i Danii, Komisja Europejska odrzuciła tą inicjatywę. Kwestia zagrożenia wirusem PED w UE będzie przedmiotem rozmów Komisji i unijnych ekspertów krajowych w dn. 6 maja br.

UE nie importuje żywych świń z USA, zakaz dotyczył będzie głównie komponentów paszowych sprowadzanych Kanady – plazmy krwi pochodzącej od świń, stosowanej jako dodatek do pasz w żywieniu prosiąt po odsadzeniu.


Źródło: FAMMU/FAPA na podst. ThePigSite, Reuters , foto:etrzoda.pl