Pomoc

ROSJA ZEZWALA NA IMPORT WIEPRZOWINY Z AMERYKAŃSKICH ZAKŁADÓW

ROSJA ZEZWALA NA IMPORT WIEPRZOWINY Z AMERYKAŃSKICH ZAKŁADÓW

2014-03-31

Amerykańskie zakłady produkcyjne należące do Smithfield Foods uzyskały zgodę władz rosyjskich na dostawy wieprzowiny do Rosji. Import został wstrzymany w 2013 r. z uwagi na brak zapewnień Amerykanów dotyczących przekazywania informacji odnośnie podejmowanych działań w celu zapobieżenia eksportu mięsa z pozostałościami hormonu wzrostu raktopaminy.

Rosja uprzednio planowała wznowienie importu amerykańskiej wieprzowiny od dn. 10 marca br. Obecnie Rosjanie zezwolili na dostawy mięsa z dwóch zakładów Smithfield Foods w Północnej Karolinie oraz z czterech chłodni. Import z innych zakładów jest nadal zabroniony, ponieważ Rosjanie nie ufają amerykańskiemu systemowi kontroli weterynaryjnej. Każdy producent, zainteresowany eksportem wieprzowiny do Rosji, musi przedstawić dowody na niestosowanie w produkcji raktopaminy.


Rosyjskie władze prowadzą również rozmowy odnośnie zwiększenia importu mięsa bawolego z Indii oraz wieprzowiny z Chin. Jest również zainteresowanie większymi dostawami wieprzowiny z Brazylii i Kanady.

Zakaz importu wieprzowiny z UE do Rosji wpłynął negatywnie na kondycję przemysłu mięsnego w tym kraju. Według rosyjskiego związku przetwórców mięsa, od lutego br. produkcja obniżyła się od 7% do 15%. Ceny wzrosły o 7 %, głównie żywca i półtusz wieprzowych. Wzrost cen surowca może spowodować wycofanie ok. 10% przetwórców mięsa z rynku.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Pig Progress z dn. 26 i 27.03.14: fot. etrzoda.pl