Pomoc

UE – SPADEK EKSPORTU WIEPRZOWINY W OKRESIE I-XI 2014 R.

UE – SPADEK EKSPORTU WIEPRZOWINY W OKRESIE I-XI 2014 R.

2015-02-09

Według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do listopada 2014 br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich prawie 2,7 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 6% mniej niż w tym samym okresie 2013 r.


W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45%) oraz mrożona wieprzowina (43%), których wysłano odpowiednio o 6% i 5% mniej niż rok wcześniej. Największy spadek wywozu – o 28% do ok. 84 tys. ton – dotyczył jednak świeżego mięsa.Obniżenie eksportu mięsa i przetworów w omawianym okresie tego roku to głównie efekt zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. z uwagi na afrykański pomór świń (ASF). Znacznie zmniejszyły również zakupy Ukraina i Białoruś. Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w omawianym okresie tego roku były kraje azjatyckie – Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny. W sprzedaży na chiński rynek dominowały podroby wieprzowe (428 tys. ton), których sprzedano o 15% więcej niż rok wcześniej.
Wywóz mrożonego mięsa z UE do Chin obniżył się natomiast o 12% do 206 tys. ton.

Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona ważniejszych eksporterów, większość krajów zanotowała spadki wywozu, najsilniejsze obniżki dotyczyły Polski, Belgii i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Holandia, Węgry i Wielka Brytania.

W omawianym okresie wzrosły o 47% wysyłki żywej trzody chlewnej z UE do ok. 38 tys. ton, głównie dzięki prawie trzykrotnie wyższym dostawom z Chorwacji (ok. 16 tys. ton).
W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2014 r. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 32 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 1,4% więcej niż w tym samym okresie 2013 r. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (64%). Największym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju wzrósł o 1% w skali roku do ok. 15 tys. ton, wzrosły również prawie o jedną czwartą zakupy serbskiego tłuszczu wieprzowego oraz o ponad jedną trzecią norweskiego mięsa i przetworów.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej Foto:etrzoda.pl