Pomoc
Szukaj
Pomoc

Baza Wiedzy

Kategorie Bazy Wiedzy:

Behawior świń

Żywienie i paszoznawstwo

Anatomia

Zarządzanie produkcją

Prawo

Dobrostan

Identyfikacja i rejestracja świń

Zdrowie świń

Rozród

Parametry produkcyjne

Świniopedia

Polecane artykuły:

Zaburzenia laktacji u loch

Zaburzenia laktacji u loch

Zaburzenia laktacyjne mogą być wywołane przez szereg mikroorganizmów, jednak główną rolę patologiczną w tych procesach pełnią bakterie.

Więcej

Wszystko o wodzie w produkcji świń

Wszystko o wodzie w produkcji świń

Świnie należą do zwierząt bardzo rozrzutnych w gospodarce wodnej. Brak okrywy włosowej, duża ilość wydalanej wody z moczem w stosunku do masy ciała i duża zawartość wody w kale 20-40% potęguje to zjawisko.

Więcej

Zmysły u świń i ich rola w procesach poznawczych

Zmysły u świń i ich rola w procesach poznawczych

Świnie są postrzegane jako zwierzęta inteligentne, z charakterem. Na świat świni składa się mnóstwo informacji czuciowych, które zwierzęta muszą wyodrębniać i odczytywać, aby móc sprawnie funkcjonować. To jak zachowa się w swoim otoczeniu zależeć będzie od zdolności gromadzenia informacji przez zmysły

Więcej

Temperatura otoczenia

Temperatura otoczenia

Układ termoregulacji u prosiąt rozwija się po 3 tygodniach życia. Prosięta rodzą się ze słabo rozwiniętą okrywą zewnętrzną (szczeciną) i prawie nieistniejącą podskórną tkanką tłuszczową. Noworodki świń rodzą się z bardzo ograniczonym zapasem substancji energetycznych. Bardzo często w licznych miotach nowo narodzone prosięta charakteryzują się niską masą ciała nawet poniżej 1 kg.

Więcej

Wypadanie odbytu

Wypadanie odbytu

Częstotliwość wypadania odbytu u świń szacowane jest na około 1-2%, ale znane są przypadki gdzie nawet 15% świń było dotkniętych ta anomalią. Najbardziej narażona na tego typu zaburzenie grupą wiekową świń są zwierzęta 8-20 tygodniowe, gdzie zwykle dochodzi do wynicowania się 8-10 cm odcinka jelita .

Więcej