Pomoc

19 PRZYPADEK ASF U DZIKÓW

19 PRZYPADEK ASF U DZIKÓW

2014-10-27

Warszawa, dnia 23 października 2014 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia dziewiętnastego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia dziewiętnastego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Dziewiętnasty przypadek ASF stanowią zwłoki dwóch padłych dzików znalezionych w lesie w pobliżu miejscowości Wyżary w gminie Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 17 km od granicy polsko-białoruskiej oraz ok. 5,5 km od zwłok dzików stanowiących osiemnasty przypadek ASF.

Od jednego z dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF, które zbadano w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (w przypadku drugiego dzika nie było możliwości pobrania stosownego materiału do badań). W pobranych próbkach potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (wyniki otrzymane w dniu 22 października 2014 r.).

Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 19. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Główny Lekarz Weterynarii


Źródło: Inspekcja Weterynaryjna , Foto: etrzoda.pl