Pomoc

35 przypadek ASF u dzików - łącznie 72 dziki z potwierdzonym ASFV

35 przypadek ASF u dzików - łącznie 72 dziki z potwierdzonym ASFV

2015-02-12

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia trzydziestego piątego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzydziestego piątego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Trzydziesty piąty przypadek stanowi pięć padłych dzików znalezionych na obszarze leśnym w pobliżu miejscowości Budy (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 7,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 10 lutego 2015r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, przypadek 35. zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Łącznie w 35 przypadkach stwierdzono wirusa ASF u 72 padłych lub odstrzelonych dzików.

Źródło: Inspekcja Weterynaryjna foto: etrzoda.pl