Pomoc

Czternasty przypadek ASF u dzików

Czternasty przypadek ASF u dzików

2014-08-29

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2014 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia czternastego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia czternastego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Zwłoki dzika, stanowiące czternasty przypadek ASF, znaleziono w pobliżu miejscowości Kolonia Mostowlany (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości około 3,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w późnych godzinach wieczornych w dniu 26 sierpnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 14. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Chopard Replica Watches www.happyswiss.pl

Źródło: Inspekcja Weterynaryjna Foto: etrzoda.pl