Pomoc

ROSJA ZACZYNA ŁAGODZIĆ EMBARGO NA UNIJNĄ WIEPRZOWINĘ

ROSJA ZACZYNA ŁAGODZIĆ EMBARGO NA UNIJNĄ WIEPRZOWINĘ

2015-01-26

Rzecznik Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności – Enrico Brivio poinformował, że podczas odbywających się targów rolno-spożywczych „Zielony Tydzień” w Berlinie Komisja prowadziła rozmowy z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi na temat wznowienia eksportu niektórych produktów wieprzowych z UE do Rosji.

W najbliższych dniach mają zostać dopracowane szczegóły techniczne tych uzgodnień. Komisja zgodziła się na indywidualne ustalanie z Rosją warunków zniesienia zakazu eksportu przez poszczególne państwa członkowskie UE. Według unijnych źródeł Komisja dąży jednak do rozwiązania, które obejmowałoby całą UE, a nie tylko niektóre kraje. Rosja wprowadziła restrykcje wobec unijnej wieprzowiny pod koniec stycznia 2014 r. ze względu na przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i na Litwie.

W dn. 14 stycznia br. jako pierwsza Francja osiągnęła porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz smalcu. Produkty te podlegały rosyjskiemu zakazowi wywozu ze stycznia ub.r. Nie były jednak objęte rosyjskim embargiem na żywność, wprowadzonym w sierpniu 2014 r. ze względów politycznych i obejmującym m.in. mięso wieprzowe. Przed wprowadzeniem zakazu, ponad 70% smalcu z Francji trafiało na rynek rosyjski, a w wyniku restrykcji francuscy producenci ponieśli straty rzędu 500 mln EUR. Według francuskiego ministerstwa rolnictwa, dostawy żywca, smalcu i podrobów z Francji do Rosji mają zostać wznowione w najbliższych tygodniach. Kolejnymi państwami UE, wobec których Rosja ma złagodzić embargo będą prawdopodobnie Włochy, Dania, Holandia, Niemcy i Węgry.

Według unijnego zrzeszenia eksporterów żywca i mięsa (UECBV), obecne rozmowy powinny pozwolić na przywrócenie ok. 40% eksportu produktów wieprzowych z UE do Rosji, sprzed wprowadzenia zakazu. Rosyjskie restrykcje dotknęły unijny sektor wieprzowiny szczególnie dotkliwie. W 2013 r. prawie jedna czwarta eksportu z UE (ok. 3% całkowitej produkcji) została skierowana na rynek rosyjski. Jedenaście państw członkowskich – Francja, Dania, Austria, Belgia, Polska, Rumunia, Węgry, Cypr, Estonia, Irlandia i Włochy apelowało pod koniec 2014 r. do Komisji Europejskiej o zastosowanie mechanizmu prywatnego przechowywania wieprzowiny w celu wsparcia producentów.

Rosyjskie embargo wpłynęło na powstanie nadpodaży na rynku unijnym i znaczny spadek cen. Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan jest otwarty na rozpatrzenie wniosku w sprawie zastosowania dopłat. Będzie on prawdopodobnie przedmiotem obrad pierwszego w tym roku posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 26 stycznia br.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. PAP, Pig Progress z dn. 20.01.15, Agra Facts nr 05-15 z dn. 21.01.15 i inne Foto: etrzoda.pl