Pomoc

UE – SPADEK EKSPORTU WIEPRZOWINY W OKRESIE I-IX 2014 R., ROŚNIE IMPORT

UE – SPADEK EKSPORTU WIEPRZOWINY W OKRESIE I-IX 2014 R., ROŚNIE IMPORT

2014-12-02

Według danych Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do września br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,1 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 7,2% mniej niż w tym samym okresie 2013 r. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (951 tys. ton) oraz mrożona wieprzowina (907 tys. ton), których wysłano odpowiednio o 7% i 31% mniej niż przed rokiem. Największy spadek wywozu – prawie o jedną trzecią do 67 tys. ton – dotyczył jednak świeżego mięsa.


Obniżenie eksportu mięsa i przetworów w omawianym okresie tego roku to głównie efekt zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia br. z uwagi na afrykański pomór świń (ASF). Znacznie zmniejszyły również zakupy Ukraina i Białoruś. Głównymi odbiorcami wieprzowiny z UE w omawianym okresie tego roku były kraje azjatyckie – Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Największy wolumen produktów wieprzowych sprzedały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona ważniejszych eksporterów, większość krajów zanotowała spadki wywozu, najsilniejsze obniżki dotyczyły Polski, Belgii, Niemiec i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Holandia, Węgry i Wielka Brytania. W omawianym okresie br. wzrosły o 44% wysyłki żywej trzody chlewnej z UE do ok. 30 tys. ton, głównie dzięki ponadtrzykrotnie wyższym dostawom z Chorwacji (ok. 13 tys. ton) do krajów ościennych.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 26 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 1,3% więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (63%). Największym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju wzrósł 1% w skali roku do 13 tys. ton, wzrosły natomiast o jedną trzecią zakupy serbskiego tłuszczu wieprzowego do 2,7 tys. ton oraz prawie o połowę norweskiego mięsa i przetworów do 2,2 tys. ton.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej foto: etrzoda.pl