Pomoc

Sześć padłych dzików z ASF - siódmy przypadek

Sześć padłych dzików z ASF  - siódmy przypadek

2014-07-09

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia siódmego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu wystąpienia siódmego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Siódmy przypadek ASF stanowi grupa sześciu padłych dzików znaleziona w obrębie lasu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w dniu 4 lipca 2014 r. na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od miejscowości Łużany i ok. 4 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od wszystkich padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF.
Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki z dnia 7 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń we wszystkich badanych próbkach.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak w 5 i 6 przypadku ASF na terytorium Polski, 7 przypadek ASF u dzików w Polsce zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: Inspekca Weterynaryjna Foto: etrzoda.pl