Pomoc

Dziesiąty i jedenasty przypadek ASF u dzików

Dziesiąty i jedenasty przypadek ASF u dzików

2014-08-02

Warszawa, dnia 31 lipca 2014 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia dziesiątego i jedenastego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia dziesiątego i jedenastego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Zwłoki dzika (dziesiąty przypadek ASF) znaleziono w dniu 29 lipca 2014 r. w lesie, w pobliżu drogi Gródek – Wiejki w kierunku wsi Podozierany (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko-białoruskiej. Od padłego dzika pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki z dnia 31 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Zwłoki dzika (jedenasty przypadek ASF) znaleziono w lesie, przy drodze gminnej w okolicy wsi Jałówka, gmina Michałowo (powiat białostocki, województwo podlaskie) w odległości ok. 3 km od granicy polsko-białoruskiej.
Od padłego dzika pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wynik z dnia 31 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 10. i 11. przypadek zlokalizowane są w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: Inspekcja Weterynaryjna Foto:etrzoda.pl