Pomoc

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

2014-05-13

Warszawa, dnia 13 maja 2014r.

W związku z publikacją w dniu 13 maja 2014r. na stronach Rossielchoznadzor w sprawie padłych dzików znalezionych w rzece Obra, Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż zwłoki 10 dzików wyłowiono z rzeki Obra w dniu 28 kwietnia 2014r. na terenie powiatu nowotomyskiego w województwie wielkopolskim.


Sprawa została zgłoszona do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Tomyślu, który po udaniu się na miejsce zdarzenia przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym ustalono, iż prawdopodobną przyczyną śmierci dzików było utonięcie w okresie wczesnowiosennym. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu pobrał od wszystkich wyłowionych padłych dzików próbki do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń. W dniu 29 kwietnia br. próbki zostały wysłane do badań laboratoryjnych do krajowego laboratorium referencyjnego ds. afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. W dniu 2 maja 2014r. otrzymano ujemny wynik badań laboratoryjnych w/w próbek w kierunku afrykańskiego pomoru świń (w załączeniu wynik badań).

Jednocześnie informuję, iż Polska prowadzi stały monitoring klasycznego pomoru świń u świń i dzików. W roku 2013 przebadano w kierunku klasycznego pomoru świń 10 155 próbek od świń oraz 13 918 próbek od dzików. W pierwszym kwartale 2014r. przebadano 2 354 próbek od świń oraz 5 181 próbek od świń. Nie otrzymano dodatnich wyników badań laboratoryjnych w kierunku klasycznego pomoru świń.

Główny Lekarz Weterynarii

Żródło: Inspekcja Wetrynaryjna: foto: etrzoda.pl