Pomoc

Piąty i szósty przypadek wystąpienia ASF w Polsce

Piąty i szósty przypadek wystąpienia ASF w Polsce

2014-07-09

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie potwierdzenia wystąpienia piątego oraz szóstego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu kolejnych, to jest piątego i szóstego, przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Padłe dziki, u których potwierdzono ASF znalezione zostały w okresie między 24 a 30 czerwca 2014 r. w powiecie sokólskim (5. przypadek) i białostockim (6. przypadek) województwa podlaskiego.

Próbki do badań pobrano od w/w padłych dzików w ramach rutynowego monitoringu, przy czym dodatnie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych przez krajowe laboratorium referencyjne (PIWet-PIB w Puławach) zostały potwierdzone w laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej do spraw afrykańskiego pomoru świń o czym Główny Lekarz Weterynarii został poinformowany w dniu 7 lipca 2014 r.

Opis przypadków

Zwłoki dzika stanowiącego piąty przypadek (warchlak w wieku ok. 3 miesięcy) zostały znalezione w dniu 24 czerwca 2014 r. na terenie lasu w okolicy miejscowości Słoja (gmina Szudziałowo, powiat sokólski), w odległości około 9 km od granicy z Białorusią.

Szósty przypadek ASF stanowi grupa padłych dzików (prawdopodobnie loszka-matka oraz trzy warchlaki stanowiące jej miot) znaleziona w dniach 24-30 czerwca 2014 r. w okolicach miejscowości Bobrowniki (gmina Sokółka, powiat białostocki), na obszarze przygranicznym, w odległości ok. 5 m od rzeki granicznej Świsłocz.

 

Powyższe przypadki ASF u dzików w Polsce zlokalizowane są na ustanowionym w lutym br. obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: Inspekcja Weterynaryjna; Foto: IW, etrzoda.pl