Pomoc

UE ZATWIERDZA PRZEPISY ZAPOBIEGAJĄCE WIRUSOWI PED

UE ZATWIERDZA PRZEPISY ZAPOBIEGAJĄCE WIRUSOWI PED

2014-05-12

W dn. 6 maja br. Komisja Europejska zatwierdziła nowe przepisy zaproponowane przez krajowych ekspertów UE w celu zapobieżenia przedostaniu się wirusa PED (epidemiczna biegunka świń) do UE.

Eksperci krajowi uzgodnili, że produkty takie jak suszona plazma z krwi świń mogą być sprowadzane do UE z krajów trzecich wyłącznie po obróbce cieplnej w temperaturze 80 °C w celu inaktywacji ewentualnego wirusa oraz po sześciotygodniowym okresie przechowywania w temperaturze pokojowej w celu zwalczenia innych zanieczyszczeń. Suszona plazma z krwi świń jest stosowana jako dodatek do pasz w żywieniu prosiąt po odsadzeniu. Jeśli chodzi o żywą trzodę chlewną, w 2013 r. import z USA i Kanady do UE był niewielki, a w tym roku nie były planowane żadne wysyłki. Unijni eksperci twierdzili również, że nasienie świń stwarza niewielkie zagrożenie przeniesienia wirusa. Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do wzmożenia kontroli bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach oraz zadeklarowała ponowny przegląd sytuacji na czerwcowym posiedzeniu komitetu regulacyjnego.

Nowy szczep wirusa PED zanotowano po raz pierwszy w USA w maju 2013 r. Od tego czasu rozprzestrzenił się na obszarze całego kraju, a także w Kanadzie, powodując znaczne straty dla producentów trzody chlewnej ze względu na wysoką śmiertelność prosiąt.

Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi. Pod koniec kwietnia 2014 r. liczba amerykańskich gospodarstw dotkniętych PED wzrosła do 5790, a wirus jest już obecny w 30 stanach USA.

Chorobę zanotowano również w Meksyku i Japonii. Francja wprowadziła od 3 maja br. zakaz importu żywych świń, nasienia oraz produktów ubocznych (np. komponentów paszowych z krwi) z krajów dotkniętych PED.

Tymczasowe restrykcje dotyczące importu żywca wieprzowego z USA wprowadziły również Chiny i Japonia.


Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Agra Facts, ThePigSite z dn. 06.05.14 foto:etrzoda.pl